Акихито

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Цар Акихито)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Акихито
明仁
Emperor Akihito cropped Emperor Akihito and Gene Castagnetti 20090715.jpg
Акихито во 2009
125-ти Цар на Јапонија
На престол 7 јануари 1989 – 30 април 2019
Јапонија 12 ноември 1990
Претходник Хирохито
наследство Нарухито
Премиери
Сопружник Мичико Шода
Деца
Нарухито, принц на Јапонија
Принц Акишино
Принцеза Нори
Полно име
Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value)
Династија Царско семејство
Татко Хирохито (Шова)
Мајка Коџун
Роден(а) 23 декември 1933 (1933-12-23) (88 г.)
Царски дворец, Токио, Јапонија
Вероисповед шинтоизам

Акихито (јапонски: 明仁; р. 23 декември 1933) — цар на Јапонија од 1989 до 2019 г. На престолот го наследил место својот татко Хирохито, а на 1 мај 2019 г. му го отстапил престолот на неговиот син Нарухито. Со тоа завршило раздобјето Хејсеј во јапонската историја, а отпочнало новото раздобје Рејва.