Царски омлет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Подготовка
Царски омлет со џем
Царски омлет со јаболка

Царски омлет е еден вид на слатко јадење која основата е од тесто на палачинки и е нјапознато јадење од австриската кујна.

Припрема[уреди | уреди извор]

Од брашното, млекото, јајцата, шеќерот и солта се замесува тесто и се ства во тава подмачкана со зејтин и се подпечува.Потоа со вртење се подпечува и другата страна од омлетот. Царскиот омлет може да се служи на различни начини на пример може да се посипе прав од шеќер, да се додадат бадеми, и слично.

Легендата за потеклото[уреди | уреди извор]

Една од многуте легенди за потеклото на Царскиот омлет е дека императорот Франц Јосиф I (1830-1916) сакал палачинки, па ако готвачот му донел обични палачинки ќе било срамота па затоа ги нарекле палачинкита Царски омлет 

За време на Австро-унгарската монархија овие слатки се шириле надолу низ Унгарија.

Наводи[уреди | уреди извор]