Цапаревска Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Цапаревска Река
Слив
Главен изворзападно од врвот Голак, Малешевски Пл.
1.372 м
41°40′20″ N; 23°00′30″ E / 41.6722° N; 23.0083° E / 41.6722; 23.0083
УстиеСтрума кај Микрево, Општина Струмјани
125 м
41°37′47″ N; 23°12′07″ E / 41.6297° N; 23.2019° E / 41.6297; 23.2019Координати: 41°37′47″ N; 23°12′07″ E / 41.6297° N; 23.2019° E / 41.6297; 23.2019
ТечениеСтрумаЕгејско Море
Сливна повр.78 км2
Физички особености
Должина24 км

Цапаревска Рекарека во Мелничко (Општина Струмјани), Пиринска Македонија, десна притока на Струма. Долга е 24 км и ги одводнува источните делови на Малешевските Планини.[1]

Реката извира на 1.372 м.н.в., околу 300 м западно од врвот Голак (1.453 м) во средишниот дел на Малешевските Планини. Тече во правец исток-југоисток, во релативно длабока долина обрасната ретка шума и еродирани падини. На крајот се влева во Струма кај с. Микрево во Општина Струмјани, на 125 м.н.в.[1]

Сливот на реката зафаќа 78 км2, што претставува 0,45 % од вкупниот слив на Струма.[1]

Главни притоки: → лева, ← десна

  • → Правеца
  • ← Рибничка Река
  • ← Липовска Река
  • → Горемска Река (најголема)

Реката претежно се напојува од дождови. Најполноводна е во март и април, а најслабоводна во август и септември.[1]

По течението на Цапаревска Река нема население места освен Микрево кое се наоѓа кај самото устие.[1]

Сосем мал дел од водите на реката се користат за наводнување, и тоа највеќе во околината на Микрево.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Карти[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Мичев, Николай и др. (1980). Географски речник на България. София: Наука и изкуство. стр. 524.