Цао (префектура)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Префектурата Цао или Цаочоу (曹州) ― чоу (префектура) во императорска Кина со средиште на современиот Хезе или округ Цао во Шандонг, НР Кина. Постоел (со прекини) од 6 век до 1913 година.

Географија[уреди | уреди извор]

Под династијата Суј, префектурата Цао го вклучувала округот Јуанќу. Административниот регион Цаочоу во династијата Танг е во пограничниот регион на современиот југозападен Шандонг и источен Хенан. Веројатно вклучува делови од современите:

 • Под управа на Хезе, Шандонг:
  • Хезе
  • Округ Цао
  • Округ Дингтао
  • Округ Ченгву
  • Округ Донгминг
 • Под управа на Шангќју, Хенан:
  • Округ Минкуан

Наводи[уреди | уреди извор]

 • Shi Weile, уред. (2005). Zhongguo Lishi Diming Da Cidian (中国历史地名大词典) [Large Dictionary of Chinese Historical Place Names] (кинески). China Social Sciences Press. стр. 2326. ISBN 7-5004-4929-1.