Прејди на содржината

Цамајски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цамајски јазик
Tsamako
Застапен воЕтиопија
Подрачјерегион на реката Омо
Говорници18.000  (2007)[1]
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3tsb

Цамајскиот е дулајски јазик, дел од подгрупата на кушитски јазици од јазичното семејство на афроазиски јазици. Јазикот се зборува во регионот на реката Омо во Етиопија и според пописот од 2007 година јазикот го зборувале околу 18.000 Цамајци.[2] Како дел од дијалектната разновидност на јазикот се сметаат и кулејскиот и думејскиот дијалект.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ethiopia 2007 Census
  2. Raymond G. Gordon Jr., ed. 2005. Ethnologue: Languages of the World. 15th edition. Dallas: Summer Institute of Linguistics.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Graziano Savà. 2005. A Grammar of Ts'amakko. Cushitic Language Studies Volume 22. Cologne: Rüdiger Köppe Verlag.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]