Прејди на содржината

Цаконски своден мост

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цаконски своден мост
Τοξωτή Γέφυρα Τσακώνας
Носи4 ленти на Мореаскиот автопат (Е65)
ПреминуваЦаконска Долина
МестоЦакона и Парадисеја, близу Мегалопол, Грција
СопственикРепублика Грција
ОдржувачMoreas SA, J/V ALPINE BAU-ΤΕRNA SA
Особености
ВидСводен мост
Вкуп. должина490 м
Ширина27 м
Најдолг распон300 м
Историја
Отворен28 февруари 2016 (2016-02-28)
Местоположба
Карта

Цаконскиот своден мост (грчки: Τοξωτή Γέφυρα Τσακώνας) ― еден од најдолгите повеќераспонски сводни мостови во светот. Ја преминува Цаконската Долина и се протега на опасна местоположба во близина на Мегалопол, каде во последните децении имало многу одрони.[1][2][3]

Изградба[уреди | уреди извор]

Цаконскиот лаковен мост, со должина од 490 метри,[1] било последната работа што останала за да се заврши делницата Парадеисија – Цакона оска Триполис – Каламата (направена од државата и ќе биде доставена до конзорциумот Мореас). Како што било наведено во „Courage“ од водачот на проектот Никос Донас, овој мост бил еден од најтешките инженерски проекти, по мостот Харилаос Трикупис. Цената на проектот била буџетирана на 94 милиони евра, но имало значителни пречекорувања на трошоците. Ова главно се должи на сложеноста на градењето во многу предизвикувачки и нестабилни геолошки услови на местоположбата. Првичните студии направени за изградба на мостот, исто така, ги потцениле предизвиците поврзани со изградбата, што исто така предизвикало пречекорување на буџетот и времето. Како резултат на тоа, вкупните трошоци завршиле на 131,5 милиони евра.[4]

Мостот е поддржан на три точки: по една на секој крај (абатменти) и една што е поблиску до врвот на столбот. Ова последното е најважно: во основа е џиновски „префаб“, кој ја обезбедува стабилноста на мостот. Од столбот започнува лакот на мостот, со максимална висина од 30 метри. Двата свода, по еден од двете страни, го потпираат металниот дел од мостот на кој се наоѓа патот.[5]

Неговата изградба започнала во 2008 година[1] и бил отворен за сообраќај во јануари 2016 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Tsakona Bridge Τ4 Domi S.A.
  2. One of the World's Largest Arch Bridges Built in Greece, By Ioanna Zikakou, 30 август 2014, GreekReporter.com
  3. Tsakona Bridge 2nd Largest in Greece to Open Shortly, By Toni Aravadinos, 17 декември 2015, GreekReporter.com
  4. „Εντυπωσιάζει η γέφυρα της Τσακώνας | Ελλάδα | Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ“. Kathimerini.gr. 2015-12-17. Посетено на 28 ноември 2021.
  5. „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на 4 септември 2014. Посетено на 28 ноември 2021.