ЦСУ Воинта Сибиу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
ЦСУ Воинца Сибиу
Целосно име Clubul Sportiv Universitar Voinţa Sibiu
Скратено име Воинца Сибиу
Основан 2007
Терен Муничипал
(Капацитет: 14,000)
Претседател Мариус Лунгу
Менаџер Александру Пеличи
Лига Лига I
2010–11 Лига II, Серија II, 4. (промоција)
Мреж. место Официјално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

ЦСУ Воинца Сибиу е романски фудбалски тим од Сибиу, основан во 2007, кој моментално игра во првата романска лига Лига 1.

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот се изборил за својата промоција на највисокото ниво на романскиот фудбал стигнувајќи од Лига 4 до Лига 1 за само 3 години.

Светлата историја на клубот започнала во сезоната 2010-2011, кога во романскиот куп, клубот обезбедил учество во кругот на најдобрите 32 тима, каде што се сретнал со прволигашот и локален ривал, Газ Метан Мeдиаш. Воинца Сибиу победил со 3:1 по продолженијата, со што обезбедил учество во осминафиналето, каде загубилна пенали од ФК Тимишоара.

На крајот од оваа сезона Воинца се изборил за првпат во својата историја да игра во Првата романска лига. Откако завршиле на 4. место во Лига 2, фудбалерите на клубот морале да играат во разигрувањето против Саџеата Наводари. Во првиот натпревар во Наводари, било 0:0, а во реваншот Воинца славел со 2:0. Со тоа, Воинца станал првиот тим од градот Сибиу, кој некогаш играл во Лига 1, по цели 15 години, откако во сезоната 1995-1996 тоа му пошло од рака играше на клубот Интер Сибиу.

На почетокот од сезоната 2011-2012, Воинца во првото коло од Лига 1 се сретна со најтрофејниот тим во Романија, ФК Стеауа Букурешт. Во 88. минута Раду Негуц постигнал гол за Воинца и го израмнил резултатот со што донел голем бод за овој новооснован клуб. Првата победа во историјата во Лига 1 Воинца Сибиу ја забележа на 31 јули 2011, на гости кај ФК Астра Плоешти, со победата од 1:0.

Титули[уреди | уреди извор]

Лига III:

  • Победник (1): 2009–10

Лига IV:

  • Победник (1): 2008–09

Моментален тим[уреди | уреди извор]

Бр. Нац. Позиција Играч
1 Романија ГМ Ремус Данелаке
3 Романија ОД Николае Григоре
4 Романија НП Андреј Антохи
5 Романија СР Еуџен Беза
6 Романија ОД Рареш Форика
7 Романија СР Јулиан Попа
8 Романија СР Флорин Мажер
9 Романија НП Корнел Коман
10 Романија НП Раду Негут
11 Романија НП Кристјан Хардау
12 Романија ГМ Мариус Завои
13 Романија СР Кајус Лунгу
Бр. Нац. Позиција Играч
14 Романија ОД Мариус Бурлаку
16 Романија ОД Серџу Бар
17 Романија СР Даниел Татар
18 Романија ОД Дору Бујкан
19 Романија СР Јонуц Матеи
20 Романија НП Кристјан Чиган
22 Романија СР Клаудиу Бунеа
23 Романија ОД Думитру Апостол
24 Романија НП Александру Мартинеску
25 Романија СР Разван Длбеа
82 Романија ГМ Богдан Мирон