ЦОУ „Тодор Ангелевски“ - Битола

Од Википедија — слободната енциклопедија
ОУ „Тодор Ангелевски“

ОУ Тодор Ангелевски - Битола.jpg
Место
Општина: Битола
Нас. место: Битола
Адреса: ул. „Илинденска“ бр. 82
Местоположба
Основни информации
Директор: Стевче Петровски
Настава на: македонски
Контактни информации
Мреж. место www.todorangelevski.blogspot.com/
Телефон +389-47-622-337

Централното основно училиште „Тодор Ангелевски“основно училиште во Битола, кој е крај на населбата Баир и почеток на населбата Ушици.

Визија[уреди | уреди извор]

Од современо интегрирано училиште – до интегрирано меѓуетничко општество.

Мисија[уреди | уреди извор]

Запознај ги и почитувај ги другите – постави го темелот на меѓуетничко интегрирано училиште.

Централното основно училиште „Тодор Ангелевски“ — основно училиште во Битола[1]. Во склоп на централното основно училиште функционира и подрачното основно училиште во приградската населба Горно Оризари во кое настава посетуваат ученици од населбата Горно Оризари и населбата Стрелиште. Училиштето во Стрелиште е подрачно педгодишно основно училиште.

Училиштето Тодор Ангелевски е добро опремена зграда на два ката каде наставата редовно ја посетуваат ученици од прво до осмо одделение. Покрај редовната настава додатните часови и секциите помогнале ова училиште да учествува на општински, регионални и републички натпревари каде има освоено многу награди. Има голем број на кабинети и училници каде наставата редовно и успешно се изведува.

Учество на натпревари[уреди | уреди извор]

Републички и регионални натпревари[уреди | уреди извор]

 • Републички натпревар по физика - 24-то и 28-мо место
 • Регионален натпревар по географија - четврто место
 • Регионален натпревар во ракомет машки - прво место
 • Републички натпревар по математика - 12-то место

Општински натпревари[уреди | уреди извор]

 • Општински натпревар по информатика
  • освоено второ место
 • Општински натпревар по физика
  • освоено трето и четврто место на општински натпревар по физика
 • Општински натпревар по хемија
  • освоено прво место
 • Општински натпревар во ракомет машки
 • освоено прво место
 • Општински натпревар по географија
  • освоено второ место

Познати личности кои учеле во ова училиште[уреди | уреди извор]

Познати личности кои предавале во ова училиште[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Регистар на основни училишта“. data.gov.mk. Посетено на 15.01.2022. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Фотографии[уреди | уреди извор]