Прејди на содржината

Хју Таун

Координати: 49°55′00″N 6°19′00″W / 49.9167° СГШ; 6.3167° ЗГД / 49.9167; -6.3167
Од Википедија — слободната енциклопедија
49°55′00″N 6°19′00″W / 49.9167° СГШ; 6.3167° ЗГД / 49.9167; -6.3167
Хју Таун
Hugh Town (англиски)
корнски: Tre Huw

Поглед на Хју Таун
Хју Таун Hugh Town (англиски) во рамките на Обединетото Кралство
Хју Таун
Hugh Town (англиски)

Хју Таун
Hugh Town (англиски) во рамките на Обединетото Кралство
Население 1.068 
Унитарна управа Сили
Церемонијална грофовија Корнвол
Регион Југозападна
Земја England
Суверена држава Обединето Кралство
Пошт. град ISLES OF SCILLY
Поштенска област TR21
Повикувачки број 01720
Полиција Девон и Корнвол
Пожарна Cornwall
Итна помош Југозападна
ЕУ парламент Југозападна Англија
Брит. парламент Сент Ајвс
Список на места: Обединето Кралство


Хју Таун (англиски: Hugh Town, конрски: Tre Huw) со 1.068 жители е главното населено место на островите Сили, Англија, сместено на островот Сент Мерис. Главната улица во селото претставува најважното трговско подрачје на островите, чиишто фирми главно живеат од туризам. Во селото има и банки, хотели и пабови. Во околината има неколку плажи. Меѓу позначајните зданија се вбројува Ѕвездестиот замок (Star Castle), кој денес е хотел.

Главниот кеј и пристаните на Сент Мерис се наоѓа во Хју Таун, и од ова место поаѓа фериботот „Scillonian III“ за Пензанс. Аеродромот Сент Мерис е сместен веднаш до гратчето. Оттука се одржуваат редовни летови до Пензанс со хеликоптер, и летови со 12-седен авион до Сент Џаст, Корнвол.


Предлошка:Cornwall