Хјоринг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хјоринг
град
Хјоринг
Хјоринг
Амблем на Хјоринг
Амблем
Грб на Хјоринг
Грб
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 502: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Denmark" nor "Шаблон:Location map Denmark" existsLocation in Denmark
Координати: 57°28′47.22″N 9°59′56.98″E / 57.4797833° СГШ; 9.9991611° ИГД / 57.4797833; 9.9991611Координати: 57°28′47.22″N 9°59′56.98″E / 57.4797833° СГШ; 9.9991611° ИГД / 57.4797833; 9.9991611
Население (2012)
 • Вкупно24.867
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Мреж. местоhttp://www.hjoerring.dk/

Хјоринг е значаен град во Данска, кој се наоѓа во северниот дел на државата. Градот се наоѓа во рамките на покрајната Северна Данска, каде со околните населени места, претставува општина, Општина Хјоринг. Денес Хјоринг има околу 25.000 жители во градот и околу 67.000 во поширокото градско подрачје.

Природни услови[уреди | уреди извор]

Хјоринг се наоѓа во северниот дел на Данска и претставува најсеверно големо населено место во државата. Од главниот гдад Копемхаген, градот Хјоринг е оддалечен само 460 километри северозападно.

Релјеф: Градот Хјоринг се наоѓа во средишниот дел на најсеверниот дански остров Вендсисел. Градското подрачје е претежно рамничарско. Надморската височина на средиштето на градот се движи помеѓу 0-40 метри.

Клима: Климата во Хјоринг е умерено-континентална под големо влијание на Атлантикот и топлата Голфска струја.

Води: Хјоринг се формирал во близина на северниот брег на Северно Море. Во градот има и поголеми и значајни водени површини.

Историја[уреди | уреди извор]

Подрачјето Хјоринг било населено уште во времето на праисторијата. Денешната населба прв пат се споменува околу 1200 година, а во 1243 година населбата ги добила градските права.

И покрај пет годишната окупација над Данска (1940-1945) од страна на Третиот Рајх, градот и неговото население не претрпеле големи страдања.

Население[уреди | уреди извор]

Денес Хјоринг има околу 25.000 жители во градските граници и околу 67.000 со околните населени места.

Етнички состав: Населението на Хјоринг до пред неколку децении било типично населено со етнички Данци, а можело да се најде и по некој Германец. И денес етничките Данци се поголемото мнозинство во градот, но мал дел од населението се доселеници.

Глаерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]