Хјордис Пиува Андерсон

Од Википедија — слободната енциклопедија

Хјордис Пиува Андерсон (роден на 10 јуни 1933 година) е шведско-торнедалски сликар и писател.

Таа е родена во Војаккала, а моментално живее во Оверторнеа . Таа често правела слики од околината на долината Торне . Има издадено и три книги каде што раскажува за својот живот во долината Торне.

Библиографија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Eskilstuna-kuriren om Ett kattliv Архивирано на 12 март 2012 г.