Хуртумпаскал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хуртумпаскал

Знаме

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна областКастилја и Леон
ПровинцијаАвила
ОпштинаХуртумпаскал
Површина
 • Вкупна18 км2 (7 ми2)
Население (2006)
 • Вкупно96
 • Густина5,3/км2 (140/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)

Хуртумпаскал е општина која се наоѓа во провинција Авила, во автономната покраина Кастилја и Леон.Координати: 40°41′N 5°07′W / 40.683° СГШ; 5.117° ЗГД / 40.683; -5.117