Хунсијана

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Хунсиана)
Хунсиана
Традиционални куќи во Хунсијана
Традиционални куќи во Хунсијана

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаХунсиана
Површина
 • Вкупна15 км2 (6 ми2)
Население (2006)
 • Вкупно83
 • Густина5,5/км2 (140/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Хунсиана — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.


Координати: 40°25′N 5°33′W / 40.417° СГШ; 5.550° ЗГД / 40.417; -5.550