Хунза (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед на реката Хунза од Дањорскиот мост

Хунза (урду: دریائے ہنزہ ) е најголемата река во Хунза, во северните области на Пакистан. Формирана е од реките Килик и Хунџераб кои се ранат од ледници. Реката потоа се спојува со реката Гилги и од Налтар пред да се влева во реката Инд.

Реката поминува низ појасот Каракорум, одејќи од север на југ. Патот „Каракорум“ ја пресекува реката Хунза во близината на Хунза и Нагар долините.

Поврзано[уреди | уреди извор]