Хунгќи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Концептниот автомобил Хунгќи HQD на Шангајскиот автосаем во 2005.
Хунгќи CA770 од 1974 сликан во Хонгконг

Хунгќи (упр. 红旗, пинјин: Hóngqí) — марка на луксузни автомобили од кинескиот производител „Прв кинески автомобилски завод“ (меѓународно наречен: First Automobile Works, FAW) од Чангчуен, Кина.

Марката започнала да се произведува во 1958, отпрвин изработувајќи лимузини во советски стил, но потоа производителот склучува договор со Audi и Lincoln за обликување.

FAW од неодамна го произведуваат моделот Хунгќи HQ3 (заснован на Тојота Краун). Возилото е претставено на Шангајскиот автосаем 2005 во концептна фаза, при што дизајнот е заснован на лимузината Хунгќи CA770. Во 2008 Пекиншкиот автосаем, FAW го прикажале и концепт-моделот Хунгќи HQE, како и концептниот теренец Хунчи SUV.

Модели на Хунчи[уреди | уреди извор]

Година Модел Кинески Македонски Изведен од
1958Грешка во наводот: На ознаката </ref> ѝ недостасува ознака за затворање <ref>. CA71[1] 东风 Источен Ветер[2][1][3] Каросерија и шасија од Simca VDT, мотор од Mercedes-Benz 190[1]
1958[2][1] CA72[2][1] 红旗 Црвено знаме Модел на Chrysler од 1955 г.[4] and were built between 1958[5]-1981.[4] Today, party officials prefer an Audrei.[6]
1965[2]-1981[4] Серија CA770[4] 红旗 Црвено знаме
1995[7] CA7200[8]/CA7220[7] 红旗 Црвено знаме Audi 100[7][8]
1998[9] CA7460[9]/CA7460L2[9] 红旗旗舰 Хунгќи „Лимузина“[10] Lincoln Town Car[9][10]
2000[1] CA7202E3[1]/CA7242E6/CA7182E7 红旗世纪星 Хунгќи „Свезда на векот“[1][11] Audi 200
Во производство (подат. 2005)[12][13] CA7180 红旗明仕 Хунгќи Мингше[12][13][14] Audi 100
2006[15][16] Hongqi HQ3[16][17]/Shengshi[18]/HQ430[15] 红旗盛世 Red Flag HQ3[17]/Days of Prosperity[18]/HQ430[15] Toyota Crown Majesta[3][17]
Пуштен во 2009 г.[17][19] приватната продажба може да започне од 2011 г.[20] Hongqi HQE[21]/Hongqi CA7600L[22][23][24] 红旗HQE Црвено знаме HQE Самостојно[21] но се смета дека шасијата е изведена од онаа на Toyota Landcruiser Prado[25]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 Hongqi Luxury Car First Automobile Works official site
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име profile.
 3. 3,0 3,1 Family's driving ambition chinadaily.com.cn, 4 април 2007
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име revival.
 5. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име FAW Timeline.
 6. Chinese public revved up over BMW, Benz on gov't car list xinhuanet.com, 2009-06-13
 7. 7,0 7,1 7,2 Chinese JVs like to build native sub-brands chinacartimes.com, 10 јануари 2011
 8. 8,0 8,1 Автосовет: Кинески автомобили digilander.libero.it
 9. 9,0 9,1 9,2 9,3 potted in China: FAW-Hongqi CA7460 the tycho.com, 27 мај 2010
 10. 10,0 10,1 Hongqi Limousine First Automobile Works official site
 11. Hongqi has been the Official Vehicle for the Congress Ten Years in Succession First Automobile Works official site, Mar 02, 2005
 12. 12,0 12,1 Hongqi Mingshi Enters Daqing Taxi Market First Automobile Works official site, Oct 13, 2005
 13. 13,0 13,1 Fuel Saving Match of New Hongqi Mingshi Ended 16 август (англиски)
 14. 50 Hongqi Taxis Enter Service in Changchun 27 јули 2006 (англиски)
 15. 15,0 15,1 15,2 Special Supplement: Hongqi seeks to build global premium auto brand chinadaily.com.cn, 2007-11-26
 16. 16,0 16,1 A Moving Launch for FAW¡¯s New Hongqi HQ3 First Automobile Works official site, Dec 20, 2006
 17. 17,0 17,1 17,2 17,3 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име year.
 18. 18,0 18,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име day.
 19. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име plannedrelease.
 20. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име notso.
 21. 21,0 21,1 Авомобилот на претседателот Ху на воената парада chinadaily.com.cn, 1 октомври 2009 (англиски)
 22. Атрактивни автомобили од Пекиншкиот автосаем: 14 од 18; Хунгќи CA7600L cnbc.com (англиски)
 23. Пекинг 2010: „Црвено знаме Лимузина“ - кинески старовремски луксуз, motortrend.com, април 2010 (англиски)
 24. Новиот автомобил „Црвено знаме CA7600L“ на FAW chinadaily.com.cn, 23 април 2010 (англиски)
 25. Кредешкум: Хунгќи HQE во подготовка за производство thetycho.com, 27 јули 2010 (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]