Хуманистички универзитет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хуманистички универзитет
Universiteit voor Humanistiek
University of Humanistic Studie, Utrecht, The Netherlands.jpeg
Главниот влез во Утрехт
ВидДржавен
Основан1989
ПретседателПроф. д-р Герти Ленсвелт-Мулдерс
Студенти400 (2013)
МестоХоландија Утрехт, Холандија
52°5′30″N 5°7′32″E / 52.09167° СГШ; 5.12556° ИГД / 52.09167; 5.12556
КампусУрбан
uvh.nl/english
Universiteit voor Humanistiek logo.jpg

Хуманистичкиот универзитет (холандски: Universiteit voor Humanistiek (UvH)) - универзитет во Утрехт, Холандија. Тој е најмладиот универзитет во Холандија и има околу 550 студенти.[1] Тоа е исто така единствениот универзитет кој нуди програма за дипломирање на хуманистика. Универзитетот бил основан во 1989 година со издигнување на статусот на веќе постоечко училиште за високо образование на холандското секуларно здружение „Хуманистички завет“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „About the University of Humanistic Studies (англиски)“. Посетено на 7 март 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]