Хум (појаснување)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Хум)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Хум може да се однесува на следниве места:

  • Хум (Ниш) — село во Србија.
  • Хум (Пештер) — планина во Србија.
  • Хум (Требиње) — село во Република Српска, БиХ.
  • Хум (Хрватска) — минијатурно гратче на Истра, Хрватска, наречено „Најмалиот град на светот“.
  • Хум (рид) — најистакнат врв на Лашко.
  • Захумје (наречено и Хум) — средновековно кнежевство во Херцеговина и јужна Далмација.