Хулкан (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хулкан
Julcán
покраина
Местоположба во регионот.
Местоположба во регионот.
ДржаваПеру
РегионРегион Ла Либертад
Главен градХулкан
Управа
 • ГрадоначалникДинер Вилфредо Валдивиесо Веларде (2007)
Површина
 • Вкупна1.101,39 км2 (42,525 ми2)
Надм. вис.&100000000000034040000003.404 м
Население
 • Вкупно35.438
UBIGEO1305

Хулкан е една од дванаесетте покраини на регионот Ла Либертад во Перу. Главен град на покраината е градот Хулкан.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Покраината е поделена на четири окрузи:

Поврзано[уреди | уреди извор]