Уеркал-Овера

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Хуерцал Овера)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Уеркал-Овера
Знаме на Уеркал-Овера
Знаме
Амблем на Уеркал-Овера
Амблем
Координати: 37°23′ СГШ 1°56′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Управа
 • Градоначалник Luis García Collado (PSOE)
Површина
 • Вкупна 318 km2 (122,8 sq mi)
Надм. вис. 280 m (924 ft)
Население (2005)
 • Вкупно 16.156
 • Густина 50,8/km2 (131,6/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Уеркал-Овера е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Уеркал-Овера помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

13,870

13,999 14,293 14,672 15,059 15,540 16,156

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]