Прејди на содржината

Хуан Карлос I (поларна база)

Координати: 62°39′47″S 60°23′17″W / 62.663138° ЈГШ; 60.387992° ЗГД / -62.663138; -60.387992
Од Википедија — слободната енциклопедија
Станица Хуан Карлос I
Base Antártica Española Juan Carlos I
Антарктичка база
Целосно новите објекти на базата Хуан Карлос I во 2011 година.
Целосно новите објекти на базата Хуан Карлос I во 2011 година.
Амблем на Станица Хуан Карлос I
Амблем
Country Шпанија
Локација на АнтарктикотПолуостровот Херд
Островот Ливингстон
Јужни Шетландски Острови
Управувано одШпански национален истражувачки совет
Основана1989 (1989)
Наречено поХуан Карлос I
Надм. вис.&1000000000000001200000012 м
Население
 • Вкупно
  • Up to 50
Типсезонски
ПериодЛето
Статусоперативни
Мреж. местоConsejo Superior de Investigaciones Científicas (CSIC)

Антарктичката база Хуан Карлос I ,именуван по поранешниот крал на Шпанија, Хуан Карлос I (шпански: Base Antártica Española Juan Carlos Primero),е сезонска (ноември до март) научна станица управувана од Шпанија, отворена во јануари 1988 година. Се наоѓа на Полуостровот Херд, Островот Ливингстон во Јужни Шетландски Острови, Антарктик[1].

Шпанската антарктичка станица Хуан Карлос I (SAS) управувана од CSIC, беше отворена во јануари 1988 година. Нејзината цел е да ги поддржи шпанските активности на Антарктикот и особено спроведувањето научно-истражувачки проекти координирани од Истражувачката потпрограма на Антарктикот на Националната Програма за природни ресурси.

Станицата е окупирана само во текот на австралското лето, од средината на ноември до почетокот на март, иако автоматизираната евиденција се одржува во текот на целата година.

Се наоѓа на ЈИ брегот на Јужниот Залив, на полуостровот Херд на островот Ливингстон (архипелаг на Јужните Шетландски Острови), на околу 20 наутички милји од шпанската станица Габриел де Кастиља, која се наоѓа на островот Децепција. Базата е контролирана од Единицата за морска технологија на Шпанскиот национален истражувачки совет и е оддалечена 20 милји од шпанската антарктичка база Габриел де Кастиља.

Базата претрпе неколку реновирања, најблиското ремоделирање беше завршено во 2018 година и беше инаугурирана од Министерот за наука, Педро Дуке, на 2 февруари 2019 година. Ова последно реновирање вклучуваше изградба на „нови објекти [кои] и овозможија да го удвои својот капацитет, до 51 лице, и да го зголеми просторот достапен за научниот и техничкиот персонал во лабораториите. Островот Ливингстон е вториот по големина остров во архипелагот на Јужните Шетландски Острови. Во зима, температурите паѓаат на околу -13 °F, а во лето се зголемуваат до просечни +36 °F, кога се топи најголемиот дел од снегот на локацијата. Во станицата дува силни ветрови, кои редовно надминуваат 100 милји на час.

Новата база се состои од модул за живеалиште, посебен научен модул и серија модули за поддршка за услуги и складирање. Зградата на живеалиштето има три крила на сместување распоредени околу централното јадро, додека зградата на науката е посебна структура. Ориентацијата на зградите најдобро ја користи топографијата на локацијата, со прозорци кои врамуваат прекрасен поглед на околната земја и морските пејзажи. Помошните модуларни еднокатни згради распоредени околу локацијата обезбедуваат простор за техничка опрема.

Зградите се издигнати над земјата за да овозможат проток на воздух да го исчисти снегот, а топената вода слободно да тече под него. Ретки лишаи растат во близина на локацијата, а отпечатокот беше строго контролиран за да не се оштети овие растенија. Пингвините и крзнените фоки од Gentoo и Chinstrap се исто така редовни посетители на локацијата, а работите беа внимателно следени за да се осигура дека нема ризик за домородната екологија.

Челичните рамки на зградите се потпираат на однапред излеани бетонски темели и обложени со композитни стаклени армирани пластични (GRP) панели кои вклучуваат полиуретанска изолација. GRP облогата овозможи да се изработат големи панели, намалувајќи го времето на градба на терен. GRP е идеално прилагоден за обложени згради на островот бидејќи не е под влијание на корозија како резултат на морската средина и е помалку топлински спроводлив од металите, така што ја минимизира загубата на енергија кога се комбинира со херметички детали за спојување и добро изолирани врати и застаклување.

Во зградите, модуларниот пристап ја максимизира флексибилноста за раст и промени, така што новата станица може да продолжи да одговара на потребите на научниците од Антарктикот 25 или повеќе години. Современиот ентериер е преполн со области за рекреација и релаксација во удобна, возбудлива средина дизајнирана да ја одржува заедницата и поединецот подеднакво. Кровните светла и застаклените влезни површини ја максимизираат дневната светлина, намалувајќи ја потрошувачката на енергија и дозволувајќи му на екипажот постојано да се занимава со околината.

Дизајнот има за цел да го ограничи влијанието на станицата врз животната средина притоа најдобро искористувајќи ја обновливата енергија. Сончевата и ветерната енергија генерирана веќе се користат во Хуан Карлос 1 за напојување на научна опрема во текот на зимските месеци, кога станицата е ненаселена. Новите дизајни го прошируваат овој извор на енергија за да овозможат проширување на научните програми и искористување на обновливите извори на енергија во сместувањето.

Локација[уреди | уреди извор]

Основата се наоѓа на 62°39′46″S 60°23′20″W / 62.66278° ЈГШ; 60.38889° ЗГД / -62.66278; -60.38889 што е на брегот на Española Cove, South Bay, во северното подножје на Mount Reina Sofía и 2,7 км југо-југозападно од Бугаријан база Св. Климент Охридски. Двете бази се поврзани со копнена рута од 5,5 км преку Ледникот Џонсон, Ледникот Чаруа, Ледникот Контел и Карпата Крум.

Од Шпанија работи само летна истражувачка станица на островот Ливингстон на Антарктикот од 1988 година. Зградите на локацијата го достигнаа крајот на својот корисен век и затоа беше организиран меѓународен натпревар за редизајн на базата. Hugh Broughton Architects беа избрани за победници со динамичен дизајн, кој се потпира на неспоредливата експертиза на фирмата која работи во екстремни средини.

Островот Ливингстон е вториот по големина остров во архипелагот на Јужните Шетландски Острови, северозападно од Антарктичкиот Полуостров. Во зима температурите паѓаат на околу -25 °C, а во лето се искачуваат до просечни +2 °C, кога поголемиот дел од снегот на локацијата се топи. Во станицата дува силни ветрови, кои редовно надминуваат 160 км/ч. Со логистиката се управува преку Ушуаја во Аргентина и Пунта Аренас во Чиле, од кои и двете се плови 4 дена. Базата моментално обезбедува сместување за максимум 20 луѓе и е изградена со користење на контејнеризирано и модуларно сместување со иглу. Новата база се состои од модул за живеалиште, посебен научен модул и серија модули за поддршка за услуги и складирање. Зградата на живеалиштето има три крила на сместување распоредени околу централното јадро, додека зградата за наука е посебна структура доволно далеку за да обезбеди засолниште во случај на голем пожар во живеалиштето. Живеалиштето обезбедува сместување за спиење за 24 лица, со можност за зголемување на населението на 48 во иднина. Ориентацијата на зградите најдобро ја користи топографијата на локацијата, со прозорци кои врамуваат прекрасен поглед на околната земја и морските пејзажи.

Зградите на живеалиштето и науката се обложени со пластични панели зајакнати со влакна, фиксирани на челична рамка, потпрени на ногарки, со помошен простор што виси долу.

Современиот ентериер е преполн со области за рекреација и релаксација во удобно, возбудливо опкружување дизајнирано да ја одржува заедницата и поединецот подеднакво. Ѕидовите се направени во форма на касета за да се олесни изградбата. Сите услуги се лесно достапни. Кровните светла и застаклените влезни површини ја максимизираат дневната светлина, намалувајќи ја потрошувачката на енергија и дозволувајќи му на екипажот постојано да се занимава со околината.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Карти[уреди | уреди извор]

Библиографија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]