Хсекиу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Каменот од Палермо од блиску. Хсекиу е број 2.

Хсекиу[1] бил прадинастички фараон на Стариот Египет. Бидејќи нема други докази за таков владетел, тој може да биде митски крал зачуван преку усната традиција[2], или дури може да биде и целосно фиктивен[3][4].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Peake, Harold and Herbert John Fleure, Priests and Kings, Clarendon OUP, Oxford, 1927, p. 63
  2. Helck, Untersuchungen zu Manetho und den ägyptischen Königslisten 1956, Berlin: Akademie-Verlag. Untersuchungen zur Geschichte und Altertumskunde Ägyptens 18
  3. O'Mara, Was there an Old Kingdom historiography? Is it datable? 1996, Orientalia 65: 197-208
  4. Wilkinson, Toby A. H. (2000). Royal Annals of Ancient Egypt. p.85 New York: Columbia University Press). ISBN 0-7103-0667-9.