Христофор (митологија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Христофорсредновековен христијански Полифем или Херкул. Според легендата, тој бил висок четири метри. Христофор се јавува како чест мотив во сликарството.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Beleške“, во: Erazmo Roterdamski, Pohvala ludosti. Beograd: Rad, 2016, стр. 127.