Христијанството во Танзанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Католичка црква во Багамојо.

Христијанството во Танзанија е најголемата религија во државата. Според студијата на Бирото за демократија, човекови права и труд на САД од 2009, 62% од вкупното население се Христијани, 35% се Муслимани и 3% останати религии.[1] Според ЦИА, 30% од населението се Христијани, Муслиманите биле 35%, а локални религии се 35%.[2]

Христијаните во државата се воглавно католици, но и лутеранци, англиканци, мормони и Јеховини сведоци.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. U.S. Department of State (26 October, 2009). „International Religious Freedom Report 2009: Tanzania“. United States Bureau of Democracy, Human Rights, and Labor. Посетено на 5 October 2010. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help) Статијава содржи текст од овој извор, кој е во јавна сопственост.
  2. CIA. „CIA World Factbook: Tanzania“. Посетено на 16 April 2011.
  3. U.S. Department of State (26 October, 2009). „International Religious Freedom Report 2009: Tanzania“. United States Bureau of Democracy, Human Rights, and Labor. Посетено на 5 October 2010. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help) Статијава содржи текст од овој извор, кој е во јавна сопственост.