Христијанството во Нигер

Од Википедија — слободната енциклопедија

Христијанството во Нигер е малцинска религија во државата. Христијанството било донесено во земјата за време на колонијалниот период. Христијанската маса вклучува европски доселеници, локални поелитни маси, како и христијански имигранти од соседните крајбрежни земји, особено Бенин, Того и Гана.[1] Христијаните се малубројни во земјата, и според една проценка има 0.5%.[2] Христијаните живеат воглавно во регионите Маради и Догондучи и Нијамеј.[1] Според последните проценки во државата има околу 56.000 Христијани и се проценува дека до 2025 во државата ќе има 84.500 Христијани.[3]

Во Нигер има активни христијански мисии.[1] Првата католичка мисија била во 1931, а протестантските биле во 1924. Во 1970-те имало околу 12.000 Католици и 3.000 Протестанти во земјата.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 International Religious Freedom Report 2010: Niger. United States Bureau of Democracy, Human Rights and Labor (November 17, 2010). Статијава содржи текст од овој извор, кој е во јавна сопственост.
  2. Operation World
  3. World Christian Database, www.worldchristiandatabase.org, accessed 3-3-2011
  4. James Decalo. Historical Dictionary of Niger. Scarecrow Press/ Metuchen. NJ — London (1979) ISBN 0-8108-1229-0 pp. 156-7, 193-4.