Христина Ристеска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Христина Ристеска е македонска атлетичарка.

Резултати[уреди | уреди извор]

Во дисциплината 400 метри, личен рекорд на Ристеска е 57,47 секунди.[1]

Меѓународни настапи[уреди | уреди извор]

На Европското првенство во атлетика, одржано во Цирих, во август 2014 година, Ристеска го освоила последното место во квалификациите на трката на 400 метри, со време од 57,47 секунди, што било нејзино најдобро време.[2]
Во март 2015 година, Ристеска ја претставувала Македонија на Европското атлетско првенство во сала, кое се одржало во Прага, каде настапила на трката на 400 метри.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пандев и Ристеска на ЕП во сала“, Утрински весник, година XVI, број 4725, четврток, 5 март 2015, стр. 19.
  2. „Пандев не го истрча својот најдобар резултат на ЕП“, Дневник, година XVIII, број 5542, петок, 15 август 2014, стр. 20.
  3. „Пандев и Ристеска на ЕП во сала“, Утрински весник, година XVI, број 4725, четврток, 5 март 2015, стр. 19.