Прејди на содржината

Хризопрас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хризопрас

Хризопрасскапоцен камен од редот на калцедони. Содржи силикатни материјали и мала количина на никел. Најчесто има боја на зелено јаболко, но варира и до темнозелена. Во потемната верзија, хризопрасот се нарекува и прас.

Хризопрасот е криптокристал, што значи дека се состои од фини кристали, така што различни честички можат да се видат при нормално зголемување.

Името хрисопрас доаѓа од грчкиот збор грчки: χρυσος chrysos - злато и грчки: πρασινον прасинон - зелен.

Главните наоѓалишта на хризопрас се наоѓаат во Западна Австралија, Квинсленд, Германија, Полска, Русија, Аризона, Калифорнија, Бразил и Србија ( Косово и Метохија ).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]