Хризип

Од Википедија — слободната енциклопедија

Хризип (околу 280 пр. н. е. - ) - грчки философ.

Животопис[уреди | уреди извор]

Учење[уреди | уреди извор]

Хризип бил припадник на стоицизмот и ученик на Зенон.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Beleške“, во: Erazmo Roterdamski, Pohvala ludosti. Beograd: Rad, 2016, стр. 135.