Хрватски железници

Од Википедија — слободната енциклопедија

Хрватски железници ( хрватски: Hrvatske željeznice  ; скратено како ) е национално железничко компанија на Хрватска . Хрватска е членка на Меѓународната унија на железници (UIC). Кодот на државата UIC за Хрватска е 78. Хрватската железничка мрежа превезе 20,270 милиони патници во 2018 година [1] [2]

Железничка мрежа[уреди | уреди извор]

Главната станица во Загреб .

Од декември 2020 година, хрватскиот железнички систем се состои од 2.617 километри шини (од кои 275 километри се двојна железница). 970 км колосек (37,1% од мрежата) е електрифициран.

Постојат неколку главни железнички линии во земјата:

  • (преку Љубљана, Словенија ) од Добова преку Загреб, Славонски Брод и Винковци до Товарник (и натаму до Белград, Србија ), со врска во Стрижвојна <span typeof="mw:Entity" id="mwMA">–</span> Врпоље кон Осиек .
  • од Загреб до Копривница
  • од Загреб до Оштарије и Риека
  • од Оштарије до Сплит
  • од Загреб до Сисак
  • од Загреб до Вараждин

Постојат и други линии до Словенија, Унгарија, Босна и Херцеговина и Србија, како и редовни возови за ноќевање до Австрија и Германија (имено Баварија ). Мрежата уживаше во ограничен број подобрувања во 2000-тите, како што е зголемувањето на максималната брзина на линијата Загреб-Новска-Винковци: одредени делови од трасата беа сведоци на пораст на максималната брзина од 80 км/ч до 160 km/h.

  1. HŽ Putnički prijevoz d.o.o. (2020). „STATISTIKA ZA 2019“ (PDF) (Croatian). Zagreb.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. „Railway Statistics – 2017 Synopsis“ (PDF). International Union of Railways, IUC. 2017. Архивирано од изворникот (PDF) на 2019-04-07. Посетено на 11 June 2019.