Хрватска енциклопедија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хрватска енциклопедија
Првите пет тома на Хрватската енциклопедија
УредникДалибор Брозовиќ, Томислав Ладан и др.
Наслов на
оригиналот
Hrvatska enciklopedija
ЗемјаХрватска
Јазикхрватски
Предмет(и)општа
Жанрприрачна енциклопедија
ИздавачЛексикографски завод „Мирослав Крлежа“
Издадена
1999–2009
Медиум11 тома (тврда подвеска)
ISBN953-6036-31-2
OCLC247866724
Original text
Hrvatska enciklopedija online

Хрватска енциклопедија (хрватски: Hrvatska enciklopedija) — национална енциклопедија на Хрватска која ја издава Лексикографскиот завод „Мирослав Крлежа“[1] (порано „Југословенски лексикографски завод“).

Историјат[уреди | уреди извор]

Пет тома на Хрватската енциклопедија на Мате Ујевиќ, издадени од 1941 до 1945 г.

Проектот започнал во 1999 г. и претставува петти ваков потфат, почнувајќи од Хрватска енциклопедија на Мате Ујевиќ и продолжила како Општа енциклопедија на Југословенскиот лексикографски завод, како и две изданија на Општа енциклопедија.[1]

Во периодот од 1999 до 2009 г. се издадени единаесет тома — по еден том годишно. Почувајќи од 2010 г. се изготвува семрежно издание на енциклопедијата, дополнета со нови мултимедијални содржини.[2] Слободното семрежно издание е пуштено во септември 2013 г. Печатењето е запрено и сета понатамошна работа се одвива исклучиво во бази на податоци, кои се основа за семрежното и други мултимедијални изданија на енциклопедијата.[3]

Томови[уреди | уреди извор]

Том Главен уредник Година Страници
I. : A – Bd Далибор Брозовиќ 1999 674
II. : Be – Da 2000 723
III. : Da – Fo 2001 722
IV. : Fr – Ht 2002 753
V. : Hu – Km Аугуст Ковачец 2003 725
VI. : Kn – Mak 2004 786
VII. : Mal – Nj 2005 814
VIII. : O – Pre Славен Равлиќ 2006 773
IX. : Pri – Sk 2007 842
X. : Sl – To 2008 830
XI. : Tr – Ž 2009 859

Печатените томови опфаќаат вкупно 9.272 страници, содржат 67.077 статии со вкупно 1.059.000 реда текст.[3] Делото е здружена работа на 1.070 автори, претежно соработници.[3] Секој еден томо е работа на 20 до 30 вработени во Лексикограгскиот завод и 300-400 соработници.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Hrvatska enciklopedija“. Посетено на October 24, 2017.
  2. „Predstavljena internetska izdanja Leksikografskoga zavoda“. September 23, 2013. Посетено на January 1, 2014.
  3. 3,0 3,1 3,2 „Predgovor mrežnom izdanju Hrvatske enciklopedije“. Посетено на January 2, 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]