Прејди на содржината

Хрватини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хрватини
Hrvatini
Поглед на Хрватини
Хрватини is located in Slovenia
Хрватини
Хрватини
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°34′53.37″N 13°45′51.86″E / 45.5814917° СГШ; 13.7644056° ИГД / 45.5814917; 13.7644056
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаКопер
Површина
 • Вкупна1,54 км2 (59 ми2)
Надм. вис.&10000000000001694000000169,4 м
Население (2020)
 • Вкупно1.301
 • Густина8,4/км2 (22/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6280

Хрватини (словенечки: Hrvatini) — населба во Општина Копер во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.