Храм на месечината (Инки)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За истоимениот храм на Моче, видете ја оваа страница.
Остатоци во близина на пештерата.
Внатрешноста на пештерата.

Храмот на месечината е поранешен Инка храм, денес археолошко наоѓалиште во Перу. Тоа било церемонијален храм во Хуајна Пикчу во близина на Мачу Пикчу. Овој храм е изграден од камен во пештера.[1]

Во средината на храмот се наоѓа престол изработен од камен. Покрај престолот има скали кои водат во внатрешноста на пештерата. Се верува дека таа се користела за мумии.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. The Temple of the Moon, Peru Culture

Координати: 13°9′7.78″S 72°32′49″W / 13.1521611° ЈГШ; 72.54694° ЗГД / -13.1521611; -72.54694