Хојос дел Еспино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хојос дел Еспино
Хојос дел Еспино
Хојос дел Еспино
Знаме на Хојос дел Еспино
Знаме
Амблем на Хојос дел Еспино
Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаХојос дел Еспино
Површина
 • Вкупна53 км2 (20 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно451
 • Густина8,5/км2 (220/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Хојос дел Еспино — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.Координати: 40°21′N 5°10′W / 40.350° СГШ; 5.167° ЗГД / 40.350; -5.167