Хојоредондо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хојоредондо
Поглед кон Хојоредондо
Поглед кон Хојоредондо
Амблем на Хојоредондо
Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаХојоредондо
Површина
 • Вкупна17 км2 (7 ми2)
Население (2006)
 • Вкупно105
 • Густина6,2/км2 (160/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Хојоредондо — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.


Координати: 40°28′N 5°24′W / 40.467° СГШ; 5.400° ЗГД / 40.467; -5.400