Хојокасеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хојокасеро
Панорамски поглед на Хојокасеро
Панорамски поглед на Хојокасеро
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаХојокасеро
Површина
 • Вкупна52 км2 (20 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно373
 • Густина7,2/км2 (190/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Хојокасеро — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.