Хојерсхаузен

Координати: 52°1′6″N 9°45′12″E / 52.01833° СГШ; 9.75333° ИГД / 52.01833; 9.75333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хојерсхаузен
Место во Дуинген
Спомен-камен за 30-годишнината од обединувањето на општините Хојерсхаузен, Либрехцен и Рот
Спомен-камен за 30-годишнината од обединувањето на општините Хојерсхаузен, Либрехцен и Рот
Спомен-камен за 30-годишнината од обединувањето на општините Хојерсхаузен, Либрехцен и Рот
Грб на Хојерсхаузен
Хојерсхаузен во рамките на Германија
Хојерсхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хилдесхајм
Општина Дуинген
Основни податоци
Површина 15,3 км2
Надм. височина 139 м
Население 439  (31 декември 2015)
 - Густина 29 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HI
Пошт. бр. 31093
Повик. бр. 05185, 05181
Портал www.hoyershausen.de
Координати 52°1′6″N 9°45′12″E / 52.01833° СГШ; 9.75333° ИГД / 52.01833; 9.75333

Хојерсхаузен (германски: Hoyershausen) — село и поранешна општина во округот Хилдесхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 ноември 2016 година е дел од општината Дуинген.