Прејди на содржината

Хоја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хоја, восочен цвет

Хоја или восочен цвет ( латински: Hoya carnosa ) е повеќегодишен вид на растенија од ист род (), кој често се одгледува како собно растение. Името го добило по Англичанецот Томас Хој, главен градинар на војводата од Нортамберленд во Сион Хаус, Мидлсекс, крајот на XVIII-ти. век. Поради восочен изглед, популарно се нарекува восочен цвет. Восочниот цвет се одликува со звездени бели цветови со црвена средина. Во природата расте по друго растение, што е вообичаено за алпинистите.

Опис на растението

[уреди | уреди извор]

Хоја е еден од најраспространетите видови на ваквите рода Тие растат по дрвјата на другите растенија, а при одгледување дома често се придржува на ѕид без вештачка поддршка. Може достигне висина од 20цм и ширина од 50цм. Таа е препознатлива по своите јајцевидни листови со должина од околу 5цм и ширина од 2,5цм.

Хоја обично цвета во текот на летото. Во природното живеалиште, главното цветање е во јуни, понекогаш проследено со друго во септември. Има слаб, но специфичен мирис. Медолична течност тече од цвеќињата.

Значењето

[уреди | уреди извор]

Се одгледува како украсно растение. Не е познато по неговите лековити својства, ниту пак припаѓа на сточна храна затоа што е токсична за добитокот.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]