Хохштауфен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хохштауфен

Хохштауфен се наоѓа на север од Бад Рајхенхал (Landkreis Berchtesgadener Land ) и е најисточна планина на Хиемгауските Алпи . Планината спаѓа во масивот Staufen и е популарна дестинација за планинарење.

Во 17-от век имало некои рудници во Хохштауфен, најпозната галерија била Доктор-Освалд-галерија, која се наоѓала само 60   м под врвот.

На надморска височина од 1.750 метри е Рајхенхалер Хаус, алпска колиба на Дојчерски Алпенверин (Дел Бад Рајхенхал).