Хотел Давид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хотел Давид

Хотелот Давид (хебрејски:מלון מצודת דוד) е луксузен хотел кој се наоѓа блиску до стариот дел на Ерусалим, Израел. Целосно, хотелот бил изграден во 1998 година, а негов архитект е Моше Сафид. Хотелот е на 10 ката, а има вкупно 384 соби. Преку неговите балкони можат да се видат стариот дел на Ерусалим како и давидовата кула.