Хотелштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хотелштет
Место во Берлштет
Црква во Хотелштет
Црква во Хотелштет
Хотелштет is located in Германија
Хотелштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Град Берлштет
Основни податоци
Површина 5,55 км2
Надм. височина 320 м
Население 212  (31 декември 2006)
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99439
Повик. бр. 036452
Портал www.vg-berlstedt.de
Координати 51°2′14″N 11°13′43″E / 51.03722° СГШ; 11.22861° ИГД / 51.03722; 11.22861Координати: 51°2′14″N 11°13′43″E / 51.03722° СГШ; 11.22861° ИГД / 51.03722; 11.22861

Хотелштет (германски: Hottelstedt) — село и поранешна општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2007 е дел од општината Берлштет.