Хосе Соса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аргентина Хосе Соса
José Sosa.jpg
Соса играјќи за Металист Харков
Лични податоци
Полно име Хосе Ернесто Соса
Роден на 19 јуни 1985 (1985-06-19) (37 г.)
Роден во Каркаеања, Аргентина
Висина &100000000000001830000001,83 м[1]
Позиција Среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Трабзонспор Трабзонспор
Број 8
Младинска кариера
Естудијантес
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2002–2007 Естудијантес 143 (12)
2007–2010 Баерн Минхен 35 (2)
2010Естудијантес (позајмица) 17 (3)
2010–2011 Наполи 24 (1)
2011–2014 Металист Харков 64 (17)
2014Атлетико Мадрид (позајмица) 15 (0)
2014Бешикташ (позајмица) 3 (0)
2014–2016 Бешикташ 55 (12)
2016– Милан 18 (0)
2017– Трабзонспор Трабзонспор 2 (0)
Репрезентација
2003 Аргентина 20 4 (0)
2008 Олиписки тим на АРгентина 5 (0)
2005–2013 Аргентина 19 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 7 May 2017.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 15 October 2013

Хосе Ернесто Соса (роден на 19 јуни 1985 во Каркаеања, Аргентина) — аргентински фудбалер играч од средниот ред на Трабзонспор и на аргентинската репрезентација.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „SOSA“ (шпански). clubatleticodemadrid.com. Архивирано од изворникот на 2014-04-07. Посетено на 20 April 2014.