Хосе Мери (фудбалер, роден 1978)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хосе Мери
Хосе Марија Ромеро Појон (роден на 10 декември 1978 година), познат како Хосе Мари, бил шпански поранешен фудбалер кој играл како напаѓач. Тој собрал вкупно 270 натпревари во Ла Лига и 49 гола во текот на 11 сезони, главно со Атлетико Мадрид - за кој потпишал на 18-годишна возраст од Севиља, постигнувајќи 34 голови на 144 натпревари - и Виљареал (по четири години). Професионално играл и во Италија за Милан. Хосе Мари бил шпански репрезентативец во 2000-тите.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Хосе Мари е роден во Севиља, Андалусија. Откако растел низ редовите на локалниот Севиља ФК (првпат се појавил со главниот тим на само 18 години, во поразот од 2-0 од Рајо Ваљекано на 5 март 1997 година, и забележал 21 настап во Ла Лига со седум гола во текот на таа сезона, како негов тим конечно испаднал),[1] потпишал со Атлетико Мадрид.[2]

Во Атлетико, Хосе Мари постигнал вкупно 18 првенствени голови во неговите први две сезони.[2] Најдобрите моменти вклучуваат голови и дома и на гостински победи над Реал Мадрид во 1999 година (одделни сезони, и двете со 3–1); ова биле единствените натпреварувачки победи на Атлетико во дербито во Мадрид во период од речиси 20 години.[3][4]

Хосе Мари не успеал да се насели во Италија по преселбата од 19 милиони евра во Милан во јануари 2000 година [5] – Атлетико испаднал на крајот од кампањата [2] – и последователно бил позајмен на Колчонерос во текот на 2002-03 година. Прво се вратил во првата лига по двегодишно отсуство.[6] Неговата втора магија таму била помалку успешна, а највисоката точка била хет-трик во ремито 3-3 на домашен терен против Атлетик Билбао на 10 ноември 2002 година.[7]

Хосе Мари се согласил на договор со Виљареал во летото 2003 година, за необјавена сума.[8] Тој продолжил да игра клучна улога во триумфот на Купот на УЕФА Интертото таа година,[9][10] и најдобриот финиш на тимот во историјата (трет во 2004–05, со четири гола на 30 натпревари).[11]

Во 2007 година, откако паднал во немилост кај Виљареал со доаѓањето на Џузепе Роси и опоравувањето на долгогодишниот отсутен од повредата Нихат Кахвечи, Хосе Мари се вратил во Севиља, приклучувајќи му се на Реал Бетис на едногодишен договор.[12] Тој го постигнал својот прв гол за својот нов клуб повеќе од една година по неговото пристигнување, на 24 септември 2008 година, во поразот на гостински терен со 3–2 од ФК Барселона;[13] и покрај тоа што сè уште имал договор до јуни 2010 година, тој бил ослободен кон крајот на декември и, кон крајот на следниот месец, се преселил во втората дивизија и се преселил во Гимнастик де Тарагона.[14]

Во јуни 2010 година, по една и пол сезона на регуларна минутажа, со шест првенствени голови во неговата последна година,[15] Хосе Мари станал слободен агент и бил ослободен.[16] Во следниот месец, 31-годишниот играч потпишал за Ксерез ЦД, кој неодамна испадна во второто ниво.[17] Тој го постигнал најдоброто во кариерата 17 пати во својата прва сезона - 33 натпревари, сите стартови - помагајќи му на својот тим да дојде до осмата позиција.[18]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Хосе Мари ја претставувал Шпанија во четири наврати, во период од две години. Неговото деби се случило на 25 април 2001 година кога го играл второто полувреме од пријателската победа со 1-0 над Јапонија, во Кордоба.[19]

Претходно, Хосе Мари бил член на државната репрезентација кој го освоил сребрениот медал на Летните олимписки игри 2000 година во Сиднеј. Тој постигнал три гола за време на натпреварот.[20]

Меѓународни цели[уреди | уреди извор]

Медали
# Датум Место на одржување Противник Резултат Резултат Конкуренција
1. 20 ноември 2002 година Лос Карменес, Гранада, Шпанија  Бугарија</img> Бугарија 1 – 0 1–0 Пријателски [21]

По пензионирањето[уреди | уреди извор]

По пензионирањето, Хосе Мари започнал активно да вежба бодибилдинг.[22][23]

Награди[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Виљареал

 • Куп на УЕФА Интертото : 2003,[10] 2004 [24]

Меѓународен[уреди | уреди извор]

Шпанија У23

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Carbajosa, Carlos E. (6 March 1997). „Vallecas tritura al Sevilla“ [Vallecas chews Sevilla up]. Mundo Deportivo (шпански). Посетено на 26 March 2020.
 2. 2,0 2,1 2,2 Moraleda, Andrés (7 September 2016). „Qué fue de… José Mari (I)“ [What happened to… José Mari (I)] (шпански). esDiario. Архивирано од изворникот на 2020-03-26. Посетено на 26 March 2020.
 3. Muñoz, Miguel Ángel (13 June 1999). „Más palo al Real“ [Real get beat up again]. Mundo Deportivo (шпански). Посетено на 4 February 2013.
 4. Palacios, Eduardo (31 October 1999). „Lorenzo, vaya vergüenza!“ [Lorenzo, shame on you!]. Mundo Deportivo (шпански). Посетено на 4 February 2013.
 5. Mariotto, Niccolò (23 January 2017). „Il Milan e la Spagna, da Torres a José Mari quanti flop! Deulofeu sfaterà il tabù?“ [Milan and Spain, so many flops from Torres to José Mari! Will Deulofeu break the taboo?] (италијански). 90 Min. Архивирано од изворникот на 2020-03-26. Посетено на 26 March 2020.
 6. „Atlético move for Milan duo“. UEFA. 5 July 2002. Посетено на 5 June 2010.
 7. Cuenca, Nika (11 November 2002). 'El pupas' fue Urzaiz“ [Urzaiz was the 'Pupas']. Mundo Deportivo (шпански). Посетено на 4 February 2013.
 8. „José Mari joins Villarreal“. UEFA. 16 July 2003. Посетено на 26 March 2020.
 9. Pérez Ortiz, Juan (13 August 2003). „Villarreal, muy cerca de la Copa de la UEFA“ [Villarreal, very close to the UEFA Cup]. El País (шпански). Посетено на 26 March 2020.
 10. 10,0 10,1 „El Villarreal jugará la UEFA por primera vez en su historia“ [Villarreal will play UEFA for the first time in their history]. Diario Córdoba (шпански). 27 August 2003. Посетено на 26 March 2020.
 11. Fandos Ventura, Cristian (17 May 2014). „Partido para la historia: Real Sociedad 0–4 Villarreal (2004/2005)“ [Historical match: Real Sociedad 0–4 Villarreal (2004/2005)] (шпански). Vavel. Посетено на 26 March 2020.
 12. „José Mari secures Betis homecoming“. UEFA. 1 September 2007. Посетено на 5 June 2010.
 13. „Barcelona 3–2 Real Betis“. ESPN Soccernet. 24 September 2008. Посетено на 15 October 2012.
 14. „El Nàstic ficha a José Mari“ [Nàstic sign José Mari]. Marca (шпански). 30 January 2009. Посетено на 26 March 2020.
 15. Gil, Javier (23 June 2010). „El regreso de Roberto al Huesca gana enteros“ [Roberto's return to Huesca stronger by the day]. Heraldo de Aragón (шпански). Посетено на 26 March 2020.
 16. „Deu baixes segures“ [Ten certain releases] (каталонски). Gimnàstic Tarragona. 23 June 2010. Посетено на 6 July 2010.
 17. „José Mari, olfato de gol para el ataque azulino“ [José Mari, goal flair for blue attack] (шпански). Xerez CD. 20 July 2010. Архивирано од изворникот на 23 July 2010. Посетено на 22 July 2010.
 18. „Jonathan Soriano se consolida como máximo goleador de Segunda“ [Jonathan Soriano consolidated as Segunda top scorer]. El Diario Vasco (шпански). 12 May 2011. Посетено на 19 June 2019.
 19. Gascón, Javier (26 April 2001). „Ensayo inquietante“ [Troubling rehearsal]. Mundo Deportivo (шпански). Посетено на 4 February 2013.
 20. 20,0 20,1 „España tira una ventaja de dos goles y el árbitro ayuda a perder el oro“ [Spain waste two-goal advantage and referee helps in loss of gold] (PDF). El Mundo (шпански). 30 September 2000. Архивирано од изворникот (PDF) на 2020-03-26. Посетено на 26 March 2020.
 21. „Espanya guanya Bulgària amb un solitari gol de José Mari, sense demostrar res de l'altre món“ [Spain defeat Bulgaria with lone goal from José Mari, without showing anything special] (каталонски). Televisió de Catalunya. 21 November 2002. Посетено на 11 June 2018.
 22. „De futbolista a físicoculturista, el impactante cambio de un ex jugador del Atlético de Madrid que da la vuelta al mundo“ [From footballer to bodybuilder, a former Atlético de Madrid player's shocking change that goes around the world] (шпански). Infobae. 20 April 2018. Посетено на 26 March 2020.
 23. Piqueras, Álvaro (23 April 2019). „José Mari: la 'montagna di muscoli' que asombra a Italia por su transformación física“ [José Mari: the 'montagna di muscoli' ("mountain of muscles" in Italian) which has Italy in awe due to his physical transformation]. Diario AS (шпански). Посетено на 26 March 2020.
 24. „El Villarreal vuelve a la UEFA tras ganar la Intertoto“ [Villarreal return to UEFA after winning the Intertoto]. El Mundo (шпански). 23 August 2004. Посетено на 26 March 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]