Хосе Мануел Пинто

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хосе Мануел Пинто
noframe
Пинто на тренинг на ФК Барселона
Лични податоци
Полно име Хосе Мануел Пинто Колорадо
Роден на 8 ноември 1975(1975-11-08)(48 г.)
Роден во Ел Пуерто де Санта Марија, Шпанија
Висина 1,85 м
Позиција Голман
Клупски податоци
Сегашен клуб Барселона Барселона
Број 13
Младинска кариера
1992–1994 Сафа Сан Луис
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1994–1998 Бетис Б 68 (0)
1998 Бетис 1 (0)
1998–2008 Селта 181 (0)
2008Барселона (позајмен) 3 (0)
2008–2014 Барселона 31 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 1 февруари 2014

Хосе Мануел Пинто Колорадо (8 ноември 1975) — поранешен шпански фудбалер кој играл на Позицијата голман.

По долгото поминато време во Селта, тим со кој Пинто за првпат заиграл во Ла Лига, тој потпишал за Барселона во 2008 година, првично да служи како втор голман. Тој бил дел од генерациите на Барселона кои освоиле 16 трофеи, вклучувајќи четири домашни првенства и две освоени титули во Лигата на Шампионите.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]