Хорхе Сото

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Хорхе Антонио Сото (27 октомври 1971 во Лима) — пензиониран фудбалер од Перу и брат на фудбалерот Хосе Сото и Џанкарло Сото.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Сото (со прекар „Камилата“) е еден он најсимболичните личности на клубот Спортинг Кристач. Тој одигра преку 500 наптревари за неговиот клуб и постигна повеќе од 150 голови, што го прави најголемиот стрелец во историјата на Спортинг Кристал.

Интернационална кариера[уреди | уреди извор]

Сото регуларно е во репрезентацијата од 1992.[2] Тој исто така беше членот на репрезентацијата до 23 години во 1992. Сото одигра 101 натпревар за фудбалската репрезентација на Перу и постигна 9 голови на официјалните натпревари.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Caudillos coincidentes“ (шпански). dechalaca.com. 13 април 2012. Посетено на 1 септември 2012.
  2. Peru - Record International Players at RSSSF