Хорхе Меродио Коке

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Слика од Коке

Хорхе Ресурсион Меродио (р. 8 јануари 1992) e познат како Коке, е шпански професионален фудбалер кој игра за Атлетико Мадрид и за репрезентацијата на Шпанија како играч од средниот ред.

Поголемиот дел од својата кариера ја поминал во Атлетико Мадрид, откако дебитирал со првиот тим во 2009 година, играјќи над 300 официјални натпревари и освојувајќи пет титули, вклучувајќи го и националниот шампионат во 2014 година и Лигата на Европа 2012 година.

Коке го освои Европското првенство 2013 со шпанскиот тим под 21 година. Тој исто така го имаше своето деби за целата земја таа година и ја претставуваше земјата на Светското првенство 2014 и Евро 2016.

Коке е роден во Валекас, Мадрид. Доаѓајќи во младинскиот систем на Атлетико Мадрид на возраст од осум години, дебитираше за првиот тим на 19-ти септември 2009 година, играјќи во втората половина на загубата од 2-5 против ФК Барселона по доаѓањето како замена за Паоло Асунчао.

Коке повторно беше важен член на средниот ред на Атлетико во 2011-12, под водство на Грегорио Манцано и неговиот наследник Диего Симеоне. Тој ја постигна својата прва лигашка цел на кампањата на 29 април 2012 година, отворајќи го резултатот во 62-тата минута од евентуалниот 2-2 нерешен резултат против Реал Бетис. Тој се појави во 13 натпревари за време на успешната Лига на Европа во Лигата на шампионите, вклучувајќи и замена на 90-минутната игра во поразот на Атлетик Билбао во финалето од 3:0.

На возраст од само 21 година, Коке започна во 38 од неговите 48 официјални настапи во текот на 2012-13 и постигна три гола - ова вклучува 112 минути игра во финалето на Копа дел Реј, победено против Реал Мадрид на Сантијаго Бернабеу. Коке беше член на Шпанија под 20-тата позиција која стигна до четврт-финалето на Светското првенство во ФИФА во Колумбија. Тој ги промашил последните 16 пенали против Јужна Кореја, но неговиот тим се уште напредувал. Коке го направи своето деби за сениорскиот тим на 14 август 2013 година, заменувајќи го Санти Казорла за последните 12 минути од 2-0 пријателска победа во Еквадор. Неговиот прв натпреварувачки натпревар за Ла Фурија Роја дојде на 6 септември истата година, додека тој играше цели 90 минути во квалификациите за Светското првенство во ФИФА 2014 во Финска, што заврши со победа од 2-0.