Хорхе Иљуека

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хорхе Иљуека
Претседател на Генералното собрание на Обединетите нации
На должноста
1983–1984
Претходник Имре Холај
Наследник Пол Лусака
Претседател на Панама
На должноста
13 февруари 1984 – 11 октомври 1984
Потпретседател Карлос Озорес (1984)
Претходник Рикардо де ла Есприеља
Наследник Николас Ардито Барлета Ваљарино
Потпретседател на Панама
На должноста
1982–1984
Претходник Рикардо де ла Есприеља
Наследник Карлос Озорес
Лични податоци
Роден(а) Хорхе Енрике Иљуека Сибаусте
17 септември 1918(1918-09-17)
Панама, Панама
Починал(а) 3 мај 2012(2012-05-03) (возр. 93)
Панама, Панама
Установа Универзитет Панама
Универзитет Харвард
Универзитет Чикаго

Хорхе Енрике Иљуека Сибаусте (17 септември 1918[1] - 3 мај 2012 година) - панамски политичар и дипломат, кој бил претседател на Панама во 1984 година.[2]

Иљуека е роден во Панама, Панама. Тој студирал на Универзитетот Панама, Универзитетот Харвард и Универзитет Чикаго (доктор на правни науки, 1955 година). Тој станал еден од најважните адвокати во неговата земја, предавал како професор на Универзитетот Панама и до 70-тите години на минатиот век ја започнал својата дипломатска кариера, најпрво работејќи во Обединетите нации за меѓународно правни прашања. Тој служел како амбасадор на Панама во Обединетите нации од 1976 до 1981 година и како министер за надворешни работи на Панама од 1981 до 1983 година. Во 1982 година тој бил избран за потпретседател на Панама, и служел како претседател неколку месеци во 1984 година по оставката на претседателот до нови избори на кои не се кандидирал. Исто така, во тоа време, тој бил претседател на Генералното собрание на ООН од 1983 до 1984 година. Тој служел како член на Постојаниот арбитражен суд во Хаг од 1974-1990 година и како член на Комисијата за меѓународно право на Обединетите нации (1982–1986, 1987–1991 и 1997–2001). Тој продолжил да работи за Обединетите нации, особено на еколошки прашања.

Тој бил познат по тоа што бил отворен противник на „Школа на Америка“ на војската на Соединетите Држави, која ја нарекол „најголемата база за дестабилизација во Латинска Америка“.

За време на забележливиот живот на д-р Иљуека, било направено време за неговото семејство; семејство кое сигурно пораснало во многу големо. Неговата прва ќерка, Ајрин, преку првиот брак добила еден син (Даниел Кинг). Таа се омажила и подоцна посвоила две нејзини внуци (Кристијан и Скајла). Неговиот најстар син Хорхе Помладиот имал 3 деца од првиот брак (Давид, Хорхе Помладиот Помладиот и Анхелика) И подоцна, се појавиле уште пет други од неговиот втор брак (Елена, Емилија, Сесилија, Криста и Елиза)[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [1]
  2. Wikimedia Commons (23 јуни 2010). „Morre o ex-presidente panamenho Jorge Illueca Sibauste - Mortes - EXAME.com“. Exame.abril.com.br. Посетено на 30 октомври 2020.
  3. Johnson, Chalmers. The Sorrows of Empire: Militarism, Secret, and the End of the Republic
Политички функции
Претходник
Рикардо де ла Есприеља
Потпретседател на Панама
1982–1984
Наследник
Карлос Озорес
Претходник
Рикардо де ла Есприеља
Претседател на Панама
февруари 1984 – октомври 1984
Наследник
Николас Ардито Ваљарино
Дипломатски функции
Претходник
Имре Холај
Претседател на Генералното собрание на Обединетите нации
1983–1984
Наследник
Пол Лусака