Хорхе Андраде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Андраде во акција за Депортиво во 2007 година

Хорхе Мануел Алмеида Гомеш де Андраде (р. 9 април 1978 година) е португалски фудбалски менаџер и поранешен професионален играч кој играл како централен дефанзивец.

Откако играл две години со Порто, тој продолжил да ги претставува Депортиво (169 официјални настапи во пет сезони) и Јувентус, ретко настапувајќи за вториот клуб поради повреда.[1]

Андраде заработил повеќе од 50 натпревари за Португалија, претставувајќи ја земјата на едно Светско првенство и едно Европско првенство и и помогнал да заврши на второто место на Евро 2004 година.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Рана кариера[уреди | уреди извор]

Андраде го направил своето професионално деби со родниот клуб CF Estrela da Amadora во 1997 година, помагајќи му да дојде до две последователни осми места во Примеира Лига. Тој веднаш го привлекол вниманието, а потоа се движел на север кон ФК Порто, кој бил најкористениот играч на тимот во Лигата на шампионите на УЕФА 2001–02 играјќи 12 пати додека стигнале до втората групна фаза во натпреварувањето.

Депортиво[уреди | уреди извор]

По неуспешната кампања на Португалија на Светското првенство во 2002 година, Андраде бил купен од шпанскиот Депортиво де Ла Коруња во потег што ја чинело галисиската страна 12 милиони евра со можност да се зголеми на 13 милиони евра ( голманот Нуно Еспирито Санто исто така бил дел од договорот, за 3 милиони евра).[2][3] Тој се појавил на само 11 натпревари во Ла Лига во неговата дебитантска сезона, забранети од Цезар Мартин и Нуредин Најбет, но бил неприкосновен прв избор кога беше здрав во следните години.[4]

На 21 април 2004 година, за време на полуфиналниот натпревар од Лигата на шампионите против поранешниот тим Порто, Андраде бил исклучен од Маркус Мерк поради удар врз Деко. Гестот бил од пријателски карактер, но на судијата му избегал и веднаш му дал наредба за марширање на дефанзивецот.[5][6][7] Тој беше принуден да одлежи казна од еден натпревар.[8]

Јувентус[уреди | уреди извор]

Андраде потпишал за Јувентус ФК во летото 2007 година, за околу 10 милиони евра.[9] Во натпревар од Серија А против Рома на 23 септември, тој тешко го скршил левото колено и го пропуштил остатокот од сезоната 2007-2008.[10]

Во претсезоната на тимот во 2008 година, Андраде ја доживеал истата повреда [11] и ја пропуштил целата сезона 2008–09. Во соопштението за печатот од 7 август, Јувентус изјавил:

„На 9 јули 2008 година, за време на тренинг во Пинцоло, играчот Хорхе Мануел Алмеида Гомеш де Андраде беше жртва на уште една сериозна повреда на левото колено (релапс на скршеницата на ротулата) оперирана двапати во изминатата сезона. Затоа беше потребна нова операција на остеосинтеза, а постхируршката прогноза беше неколку месеци. Со оглед на неможноста играчот да се опорави за да игра професионално, компанијата продолжи со целосно запишување на преостанатата книговодствена вредност на правата за регистрација на играчот со негативен ефект врз финансиската година 2007-08 за 6,8 милиони евра.“ [12]

Тоа била трета за една година и четврта операција на левото колено што ја имал Андраде во кариерата. Клубот од Торино ја отпишал неговата плата, како и дел од трансферната сума за фискалната година, иако тој изјавил дека се надева дека ќе се врати играјќи на највисоко ниво.

На 8 април 2009 година, Јувентус и Андраде постигнал договор и преостанатиот договор на играчот бил откажан, оставајќи му слободен да најде друг тим.[13][14] Откако бил ослободен, тој отишол на судење со Малага ЦФ, но на крајот не му било понуден договор;[15] на почетокот на февруари 2010 година, тој морал да оди на проба со Торонто ФК во Канада, но не се пријавил.[16]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Андраде го направил своето деби за Португалија на 25 април 2001 година, играјќи цели 90 минути во пријателскиот пораз од 0–4 во Франција,[17] и бил дел од репрезентацијата на нацијата на Светското првенство во ФИФА 2002 и УЕФА Евро 2004, на крајот постигнувајќи три голови на 51 натпревар. Во последното натпреварување, одиграно на домашен терен, тој исто така ставил еден во својата мрежа во победата од 2–1 против Холандија во полуфиналето.[18]

Андраде го пропуштил четвртото место на Португалија на Светското првенство во фудбал во 2006 година, бидејќи имал операција на коленото во март истата година.[19] Тој се појавил во пет натпревари за време на квалификациската кампања за Еуро 2008, неговиот последен интернационалец се одигра на 22 август кога започнал во нерешениот резултат 1-1 во Ерменија.[20]

Менаџерска кариера[уреди | уреди извор]

На 9 април 2015 година, Андраде бил именуван за помошник на Педро Хиполито во родниот клуб Атлетико Клуб де Португалија, а потоа се борел во Сегунда Лига.[21] Следниот 21 февруари бил привремен менаџер за натпреварот на гости кај ФК Порто Б, губејќи со еден гол.[22]

Андраде ја зел својата прва целосна работа на 21 март 2016 година во колегата од главниот град Клуб Ориентал де Лисабоа, заземајќи несигурна позиција во истата лига.[23] Во мај, четворица негови играчи биле под истрага за наводно земање мито за фрлање игри,[24] и кампањата заврши со испаѓање.

Во февруари 2019 година, Андраде бил назначен за помошник на Сандро Мендес во Виторија де Сетубал.[25] Тој се откажал во август, од семејни причини.[26]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Андраде, заедно со колегите португалски интернационалци, Мигел, Нани и Нелсон, потекнувале од островите Капе Верде, претходно португалска колонија. Тој го посетил архипелагот во 2006 година, а за време на неговиот престој направи одредена работа со фудбалот од грасрут.[27]

Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Андраде во 2006 г

Клуб[уреди | уреди извор]

Клуб Сезона Лига Куп Европа Друго Вкупно
Девизија Апликации Голови Апликации Голови Апликации Голови Апликации Голови Апликации Голови
Estrela da Amadora 1997–98 Primeira Divisão 5 1 1 0 6 1
1998–99 17 2 2 0 19 2
1999–00 31 0 1 0 32 0
Вкупно 53 3 4 0 57 3
Porto 2000–01 Primeira Liga 20 1 6 0 4 0 2 0 32 1
2001–02 32 2 4 0 15 0 1 1 52 3
Вкупно 52 3 10 0 19 0 3 1 84 4
Deportivo 2002–03 La Liga 11 0 6 0 4 0 1 0 22 0
2003–04 37 0 11 0 48 0
2004–05 35 1 7 0 42 1
2005–06 18 1 4 0 6 3 28 4
2006–07 22 0 4 0 26 0
Вкупно 123 2 14 0 28 3 1 0 166 5
Juventus 2007–08 Serie A 4 0 1 0 5 0
2008–09 0 0 0 0 0 0 0 0
Вкупно 4 0 1 0 0 0 5 0
Вкупно кариера 232 8 29 0 47 3 4 1 312 12
Репрезентација година Апликации Голови
Португалија 2001 година 2 1
2002 година 6 0
2003 година 9 1
2004 година 16 0
2005 година 10 1
2006 година 2 0
2007 година 6 0
Вкупно 51 3

Почести[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Порто

 • Тача де Португалија : 2000–01
 • Супертача Кандидо де Оливеира : 2001 година ; Вицешампион 2000 година

Депортиво

 • Суперкуп на Шпанија : 2002 година

Меѓународен[уреди | уреди извор]

Португалија

 • Вицешампион на Европското првенство на УЕФА: 2004 година

Нарачки[уреди | уреди извор]

 • Медал за заслуги, Орден на безгрешното зачнување на Вила Вичоса ( Куќа на Браганца )

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Gli eroi in bianconero: Jorge ANDRADE“ [The heroes in white-and-black: Jorge ANDRADE] (италијански). Tutto Mercato Web. 21 April 2017. Посетено на 25 June 2017.
 2. „Deportivo to unveil duo“. UEFA. 19 July 2002. Посетено на 25 June 2017.
 3. „Venda do passe do jogador Jorge Andrade“ [Player Jorge Andrade's pass sold] (PDF) (португалски). FC Porto. 22 July 2002. Архивирано од изворникот (PDF) на 5 December 2010. Посетено на 4 October 2010.
 4. „Defensas: los muros históricos de la Liga“ [Defenders: the League's historic walls] (шпански). Sphera Sports. 30 June 2015. Посетено на 25 June 2017.[мртва врска]
 5. „Porto denied by ten-man Depor“. UEFA. 22 April 2004. Посетено на 25 June 2017.
 6. „Andrade claims kick was 'friendly gesture'. The Guardian. 22 April 2004. Посетено на 25 June 2017.
 7. „Tarjeta roja absurda a Andrade vs Porto“ [Ridiculous red card to Andrade vs Porto] (шпански). YouTube. Архивирано од изворникот на 2022-11-30. Посетено на 25 June 2017.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 8. „Jorge Andrade's ban stands“. UEFA. 30 April 2004. Посетено на 14 January 2009.
 9. „Juventus joy for Jorge Andrade“. UEFA. 18 July 2007. Посетено на 25 June 2017.
 10. „Juve's Andrade out for season?“. ESPN Soccernet. 23 September 2007. Архивирано од изворникот на 23 June 2013. Посетено на 3 March 2008.
 11. „Andrade relapse jolts Juventus“. UEFA. 12 July 2008. Посетено на 9 March 2009.
 12. Board of directors approves figures for the fourth quarter 2007–08 Архивирано на 26 ноември 2008 г.
 13. „Juventus release Andrade“. Sky Sports. 8 April 2009. Посетено на 25 June 2017.
 14. „Official: Juventus terminate Jorge Andrade contract“. Goal. 8 April 2009. Посетено на 8 April 2009.
 15. „Malaga reject Jorge Andrade stay“. Goal. 1 August 2009. Посетено на 30 September 2009.
 16. „Jorge Andrade bails on TFC trial“. TFC News. 10 February 2010. Посетено на 25 June 2017.
 17. „A la fois beau et efficace!“ [Beautiful and effective at the same time!]. La Dépêche du Midi (француски). 26 April 2001. Посетено на 25 June 2017.
 18. „Maniche has final say against Oranje“. UEFA. 1 July 2004. Посетено на 17 February 2014.
 19. „Unlucky Andrade sits out World Cup“. CNN. 6 March 2006. Посетено на 25 February 2019.
 20. „Empate desolador“ [Heartbreaking draw] (португалски). UEFA. 23 August 2007. Архивирано од изворникот на 2018-10-10. Посетено на 25 June 2017.
 21. „Pedro Hipólito é o novo treinador do Atlético com Jorge Andrade como adjunto“ [Pedro Hipólito is the new manager of Atlético with Jorge Andrade as assistant] (португалски). SAPO. 9 April 2015. Посетено на 17 October 2016.
 22. „FC Porto B-Atlético, 1–0: Golo de Graça vale triunfo portista“ [FC Porto B-Atlético, 1–0: Goal from Graça worth triumph for Porto]. Record (португалски). 21 February 2016. Посетено на 18 July 2020.
 23. „Jorge Andrade novo treinador do Oriental“ [Jorge Andrade new manager of Oriental]. O Jogo (португалски). 21 March 2016. Архивирано од изворникот на 2019-04-11. Посетено на 17 October 2016.
 24. „Presidente do Oriental contraria treinador e diz que jogadores não fizeram "de propósito para perder os jogos" [President of Oriental contradicts manager and says that players did not "throw games on purpose"]. Expresso (португалски). 16 May 2016. Архивирано од изворникот на 2018-10-09. Посетено на 17 October 2016.
 25. „Jorge Andrade será treinador-adjunto no Vitória de Setúbal“ [Jorge Andrade will be assistant manager at Vitória Setúbal] (португалски). SAPO. 9 February 2019. Посетено на 25 February 2019.
 26. „Acácio Santos substitui Jorge Andrade na equipa técnica do Vitória de Setúbal“ [Acácio Santos replaces Jorge Andrade in Vitória de Setúbal's coaching team] (португалски). SAPO. 9 August 2019. Посетено на 12 February 2020.
 27. „Jorge Andrade apoia jovens de Cabo Verde“ [Jorge Andrade helps youths in Cape Verde]. Correio da Manhã (португалски). 3 August 2006. Посетено на 17 October 2016.