Хорус-Ба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фрагмент што го содржи името на Хорус=Ба најден во Џосеровата пирамида

Хорус-Ба, исто така познат како Хорус птица, е име на фараон кој можеби имал многу кратко владеење помеѓу Првата и Втората династија во Египет.

Постојат многу малку веродостојни извори за името за Хорус-Ба. Првиот познат атест на овој крал може да биде серех со птица пронајден од страна на Ф. Петри во гробот на Ка’а во Абидос. Друг почитлив натпис кој покажува серех со птица подоцна бил пронајден на фрагментот на ПД IV бр.108 во пирамидалниот комплекс на Џосер во Сакара. Еден натпис на вазна ПД IV n97 од Џосеровата пирамида може да се однесува и на фараонот Хорус-птица.[1]

Многу малку се знае за фараонот Хорус-Ба. Неколкуте археолошки докази упатуваат на постоење на еден или повеќе владетели по смртта на Ка’а и пред владеењето на Хотепсехемви, еден од кои можел да биде Хорус-Ба.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Волфганг Хелк: Geschichte des Alten Ägypten . Брил, Лајден 1981,
Претходник:
Снеферка
Фараон Наследник:
Хотепсехемви