Хорнов-Ваделсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хорнов-Ваделсдорф
Место во Шпремберг
Велепоседнички дом „Хорнов“
Велепоседнички дом „Хорнов“
Велепоседнички дом „Хорнов“
Хорнов-Ваделсдорф во рамките на Германија
Хорнов-Ваделсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Шпре-Ниса
Град Шпремберг
Место единици 2
Основни податоци
Површина 21,36 км2
Надм. височина 113 м
Население 603  (31 декември 2014)
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SPN
Пошт. бр. 03130
Повик. бр. 035698
Координати 51°37′0″N 14°28′59″E / 51.61667° СГШ; 14.48306° ИГД / 51.61667; 14.48306Координати: 51°37′0″N 14°28′59″E / 51.61667° СГШ; 14.48306° ИГД / 51.61667; 14.48306

Хорнов-Ваделсдорф (германски: Hornow-Wadelsdorf; долнолужички: Lěšće-Zakrjejc) — поранешна општина во округот Шпре-Ниса, во Бранденбург, Германија. На 1 јануари 2016 година била припоена кон градот Шпремберг.

Општината била поделена на следниве единици: Хорнов и Ваделсдорф.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]