Прејди на содржината

Хорехроние

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мито под Ѓумбјером, село во Хорехроние.

Хорехроние (словачки: Horehronie) или Горен регион Хрон и Хорне Похроние е туристички географски регион во Словачка. Регионот се наоѓа во окрузите Банска Бистрица и Брезно и е составен од горната долина на реката Хрон и околните планини Ниски Татри.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]