Хорбург-Маслау

Координати: 51°22′N 12°10′E / 51.367° СГШ; 12.167° ИГД / 51.367; 12.167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хорбург-Маслау
Градски дел во Лојна
Црквата во Хорбург-Маслау
Црквата во Хорбург-Маслау
Црквата во Хорбург-Маслау
Грб на Хорбург-Маслау
Хорбург-Маслау во рамките на Германија
Хорбург-Маслау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Град Лојна
Основни податоци
Површина 4 км2
Надм. височина 90 м
Население 555  (31 декември 2006)
 - Густина 139 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06254
Повик. бр. 034204
Портал www.horburg-masslau.de
Координати 51°22′N 12°10′E / 51.367° СГШ; 12.167° ИГД / 51.367; 12.167

Хорбург-Маслау — село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 31 декември 2009, е дел од градот Лојна.